معرفی سامانه اعلام مجلات نامعتبر و جعلی وزارت بهداشت

معرفی سامانه اعلام مجلات نامعتبر و جعلی وزارت بهداشت

مجلات علمی همواره در زمره مهمترین ابزار نشر و دریافت دانش روزآمد در حیطه های موضوعی مختلف محسوب شده اند. متاسفانه این رسانه در سال های اخیر به شکلی فزاینده مورد سوءاستفاده سودجویان در محیط وب قرار گرفته است به گونه ای که در بسیاری از موارد این افراد با راه اندازی وب سایت هایی از مجلات جعلی و نامعتبر اقدام به فریب نویسندگان و دریافت مبالغی از ایشان با عنوان هزینه انتشار مقاله می نمایند. پذیرش و انتشار مقاله در این مجلات اغلب به سرعت و بدون طی فرایند داوری علمی و ادبی صورت می گیرد.

با توجه به پیچیدگی فرآیند شناسایی مجلات نامعتبر و جعلی و لزوم معرفی این دسته از مجلات به جامعه پزشکی کشور که به سبب ماهیت کاری خطیر خود، نیازمند دسترسی به مجلات و مقالات روزآمد و معتبر می باشند. فهرست مجلات نامعتبر و جعلی تهیه و از طریق آدرس http://blacklist.research.ac.ir در دسترس پژوهشگران قرار گرفته است. این فهرست در زمان تهیه این متن، دربرگیرنده بیش از 2000 عنوان مجله جعلی و نا معتبر است. انتشار مقاله در مجلاتی که در این فهرست قرار می گیرند، مشمول پاداش و تشویق مقاله، امتیاز ترفیع و ارتقاء، دفاع از پایان نامه و ارائه جهت شرکت در جشنواره ها نخواهد بود.لازم به ذکر است که تاریخ اقدام برای اعمال بی اعتباری مجلات مذکور، در ستون APP Date) یعنی APPlication Data) مشخص شده و مقالات منتشر شده در این مجلات پس از تاریخ مندرج در ستون سمت راست صفحه با عنوان APP Date نامعتبر تشخیص داده می شوند. در صورت شناسایی یک مجله به عنوان مجله نامعتبر و درج آن در فهرست مذکور، به طور خودکار تاریخ APP Date آن 3 ماه پس از تاریخ ثبت در سامانه درج می شود.

امکان تهیه فایل خروجی از فهرست مجلات به شکل pdf، Excel و یا چاپ در این سامانه نیز وجود دارد، هر چند به دلیل افزوده شدن مکرر مجلات به فهرست مذکور، توصیه می شود همیشه از گزینه جستجوی استفاده کرده و به صورت در لحظه اقدام به جستجوی عنوان مجله مذکور نمود.

لازم به ذکر است که این سامانه یکی از سامانه‌های دوازده‌گانه «نظام نوین اطلاعات پژوهش پزشکی ایران» با نام اختصاری (نوپا)ست که در درگاه اختصاصی آن در آدرس http://research.ac.ir در دسترس است.

تاریخ:
1397/05/01
تعداد بازدید:
353
منبع:
Powered by DorsaPortal